גם ילדים צריכים את הכירופרקטיקה!

ד"ר פיטר פיש, כירופרקט.

תורגם בידי ד"ר רונן מנדלזיס.

הליכונים לתינוקות

השימוש בהליכונים לתינוקות, משך את תשומת ליבם של חוקרים רבים לאחרונה. ממצאים סטטיסטיים, שנאספו בחדרי מיון ובמרפאות מצביעים על ההליכונים כגורם משמעותי של פגיעה באוכלוסיית התינוקות. ההליכונים לתינוקות, הם הגורם השלישי בחומרתו לפגיעות בתינוקות בגילאי 7-14 חודשים, בארצות הברית. צריך להזהיר את ההורים, מפני שימוש במכשירים כאלו.2

הסיבה לשימוש בהליכונים היא בראש ובראשונה, שישמש כשומר לילד. כל הורה מכיר/ה היטב את מוחו/ה הסקרן של התינוק/ת הזוחל/ת. איך שתינוקות מתחילים לזחול, הם חוקרים ביסודיות את העולם שקודם היה בלתי נגיש להם. בודקים כל סנטימטר ברצפה. ובמסע המחקר, הם נוגסים כל דבר שנקרא בדרכם, לראות אם זה אוכל. מהסיבה הזו, ואולי גם, בתקווה לראות בהקדם, איך בנם/ביתם מתחילים ללכת. ההורים שמים את בנם/ביתם  בתוך מכשיר, שנחשב למוצר מאוד מסוכן לתינוקות.

הליכונים ומכשירים אחרים, תוכננו על מנת לעזור לתינוק/ת להיות זקוף/פה בטרם עת. צריך להימנע משימוש במכשירים האלו כצעד מניעה מתאונות ומקטיעת אצבע אקראית. ההליכונים נועדו לשימוש בבית עם משטח אחד ישר, ומהווים סכנה גדולה, בבתים עם גרם מדרגות לא מוגן, או מפלסים.

במחקר על תאונות של תינוקות, שעברו תאונה משימוש בהליכונים, 88% מהפגיעות היו בגלל נפילה במורד מדרגות.3     במחקר אחר, נספרו 27804 פגיעות בתינוקות, שדרשו טיפול רפואי, כתוצאה משימוש בהליכונים לתינוקות, במהלך שנה אחת, מרבית הנפגעים היו מתחת לגיל שנתיים.4   מחקר אחר, על מכניזם הפגיעה של נפילה במדרגות במהלך שימוש בהליכונים, נמצא שזה הגורם הנפוץ ביותר (71%), הישענות קדימה (21%), נפילה ממרפסת (3%) וכויות (5%). באותו מחקר, דיווח עוד החוקר ש- 29% מבין הפגיעות בתינוקות שהשתמשו בהליכונים סבלו מפגיעות קשות שכללו שברים בגולגולת, זעזוע מוח, דימום תוך גולגולתי, שברים בעמוד שדרה צווארי ומוות.5

כאשר שמים תינוקות בהליכונים, הם מגיעים לזקיפות ותנועה, אבל בכך גדל הסיכון משמעותית שיפגעו מתאונה או שיפתחו הרגלי הליכה שגועים. הורים רבים חושבים בטעות שההליכונים ילמדו את בנם/ביתם ללכת מהר יותר. מחקרים הראו שדעה זו, שגויה. למעשה, המחקרים  מצאו שתינוקות המשתמשים במכשירים כאלו, עלולים לפתח בעיות לוקו- מוטוריות, הנובעות מפיתוח הרגלי הליכה שגויה.6    (בעיות לוקו- מוטוריות הן הפרעות תנועה והתמצאות במרחב). במחקר אחד בדקו במכשיר רישום אלקטרוני של פעולת השרירים (E.M.G.), ומצאו ששימוש בהליכונים על ידי תינוקות משנה את המכניזם הלוקו- מוטורי, ופוגע באופן משמעותי בהרגלי ההליכה.7        המחקר מסיק שאימון תינוקות ללכת באמצעות מכשירים כאלו, בטרם עת עלול להיות הרסני וימנע את ההתפתחות היציבה הנורמלית באופן סופי.

התפתחות עמוד השדרה, עלולה להיפגע, כאשר מאלצים את התינוק להיות זקוף בטרם עת וללכת בעזרת הליכון. מכיוון שהתינוק/ת הצעיר/ה, עדיין לא פיתחו את חוזק העצמות המתאים ואת התיאום

(קורדינציה) הדרוש לשרירים על מנת לשמור על יציבה זקופה, דחיפה לפעילות כזו בטרם עת, עלולה להזיק.

לשימוש בהליכונים על ידי תינוקות, יש עוד סכנה. תינוק/ת המושם/מת בהליכון במהלך שלב הזחילה של ההתפתחות התנועתית (מוטורית), עלול/ה לפספס מספר מיומנויות התפתחותיות חשובות. מחקרים על התפתחות ילדים מראים, שלניסיון  הזחילה יש השפעות חיוביות על הרגלי התנועה בהמשך. מחקר שנערך על ידי מק אואן, מצא שתינוקות שלא זחלו, קיבלו ממוצע ציונים נמוך יותר במבחני אבחון בסוף גן חובה.8   ממצאים אלו תומכים בהנחה (היפותזה), שניסיון זחילה מוקדם חשוב להתפתחות מערכות התחושה והתנועה של הגוף ובכלל להתפתחות מיומנויות תנועה.

יש ביקורת רבה על השימוש בהליכונים על ידי תינוקות. הביקורת הקשה ביותר היא מפני הפגיעות בגלל הישענות ונפילה קדימה מעבר להליכון, ונפילה במורד המדרגות. קנדה מחרימה את השימוש בהליכונים לתינוקות. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, פרסמה המלצה להורים לא להשתמש בהליכונים לתינוקות. במהלך השנה הקרובה אמורה הוועדה לבטיחות הצרכן בארצות הברית, לגבש המלצות מחייבות. הפרעות ילדים אחרות, פחות ברורות הנגרמות משימוש בהליכונים, כמו- אינטגרציה והתפתחות של מערכות העצבים, השרירים והשלד (נוירומסקולוסקלטאל), עלולות להיות באשמת השימוש במכשירים כאלו.

 

מקורות

 1. ”Kids Need Chiropractic Too!” Baby Walkers, by Dr. Peter Fysh, Chiropractor

 2. Mayr J, et al. Baby Walker- an underestimated hazard for our children. Ear J Pediatr, 153(7):

                                                                                                                                    531-4, 1994.

 3. Rieder M, Schwartz C, Newman J. Patterns of walker use and walker injury. In Pediatric, 78(3):

                                                                                                                                  488-93, 1986.

 4. Trinkoff A, Parkes PL. Prevention strategies for infant walker- related injuries. Public Health Rep,                                                                                                                                108(6): 784-8, 1993.

 5. Chiaviello CT, Christoph RA, Bond GR. Infant walker related injuries: a prospective study of

                                                                 severity and incidence. Pediatrics, 93(6, part 1): 974-6, 1994.

 6. Crouchman M. The effects of baby walkers on early locomotor development. Dev Med Child

                                                                                                                     Neurol, 28(6): 757-61, 1986.

 7. Kauffman IB, Ridenour M. Influence of an infant walker on onset and quality of walking pattern

                                                              of locomotion. Perfect Motor Skills,45 (3, part 2): 323-9, 1977.

 8. McEwan MH, Dihoff RE, Brosvic GM. Early infant crawling experience is reflected in later motor

                                                                   skill development. Percept Motor Skills, 72(1): 75-9, 1991.

 

ד"ר פיטר פיש, כירופרקט

סאן ג'וס, קליפורניה

 

הערת העורך: ד"ר פיש מלמד סמינרים ברפואת ילדים. לפרטים: 880-999-7337.